SH50S-3.0-47
AlfaMag Electronics (AMGIS)
SH50S-3.0-47
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SH50S-3.0-47 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SH50S-3.0-47
Manufacturer AlfaMag Electronics (AMGIS)
Description FIXED IND 47UH 3A 50 MOHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 933 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Type:Toroidal
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.701" L x 0.669" W (17.80mm x 17.00mm)
Q @ Freq:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Nonstandard
Other Names:TE2142DKR
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2 (1 Year)
Material - Core:Iron Powder
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Inductance Frequency - Test:10kHz
Inductance:47µH
Height - Seated (Max):0.451" (11.45mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:47µH Unshielded Toroidal Inductor 3A 50 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):50 mOhm Max
Current Rating:3A