PTKM50R-894VM
Buy PTKM50R-894VM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTKM50R-894VM
Manufacturer API Delevan
Description FIXED IND 50UH 9.9A 16 MOHM TH
Type:Toroidal
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.450" L x 0.825" W (36.83mm x 20.95mm)
Shielding:Shielded
Series:PTKMR-VM
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:PTKM50R-894VM BULK 100
Operating Temperature:-
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:1kHz
Inductance:50µH
Height - Seated (Max):1.475" (37.46mm)
Frequency - Self Resonant:4MHz
Detailed Description:50µH Shielded Toroidal Inductor 9.9A 16 mOhm Max Radial
DC Resistance (DCR):16 mOhm Max
Current Rating:9.9A
Current - Saturation:4.2A