PTKM50R-50SM
Buy PTKM50R-50SM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTKM50R-50SM
Manufacturer API Delevan
Description FIXED IND 50UH 3.93A 40 MOHM SMD
Type:Toroidal
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.700" L x 0.670" W (17.78mm x 17.02mm)
Shielding:Shielded
Series:PTKMR-SM
Packaging:Bulk
Package / Case:Nonstandard
Other Names:PTKM50R-50SM BULK 100
Operating Temperature:-
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:1kHz
Inductance:50µH
Height - Seated (Max):0.400" (10.16mm)
Frequency - Self Resonant:7MHz
Detailed Description:50µH Shielded Toroidal Inductor 3.93A 40 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):40 mOhm Max
Current Rating:3.93A
Current - Saturation:700mA