PTKM75-121
API Delevan
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTKM75-121 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTKM75-121
Manufacturer API Delevan
Description FIXED IND 75UH 3.9A 45 MOHM TH
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Type:Toroidal
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.820" Dia x 0.400" W (20.83mm x 10.16mm)
Shielding:Shielded
Series:PTKM
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:PTKM75-121 BULK 100
Operating Temperature:-
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Inductance Frequency - Test:1kHz
Inductance:75µH
Height - Seated (Max):-
Frequency - Self Resonant:3MHz
Detailed Description:75µH Shielded Toroidal Inductor 3.9A 45 mOhm Max Radial
DC Resistance (DCR):45 mOhm Max
Current Rating:3.9A
Current - Saturation:1.8A