PTKM75-40SM
Buy PTKM75-40SM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTKM75-40SM
Manufacturer API Delevan
Description FIXED IND 75UH 1.69A 140 MOHM
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Type:Toroidal
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.570" L x 0.560" W (14.48mm x 14.22mm)
Shielding:Shielded
Series:PTKM-SM
Packaging:Bulk
Package / Case:Nonstandard
Other Names:DN3382
PTKM75-40SM BULK 100
PTKM7540SM
Operating Temperature:-
Mounting Type:Surface Mount
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Inductance Frequency - Test:1kHz
Inductance:75µH
Height - Seated (Max):0.400" (10.16mm)
Frequency - Self Resonant:9MHz
Detailed Description:75µH Shielded Toroidal Inductor 1.69A 140 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):140 mOhm Max
Current Rating:1.69A
Current - Saturation:450mA