PTKM75-59H
Buy PTKM75-59H with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTKM75-59H
Manufacturer API Delevan
Description FIXED IND 75UH 5.9A 30 MOHM TH
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Type:Toroidal
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.100" Dia (27.94mm)
Shielding:Shielded
Series:PTKM
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:PTKM75-59H BULK 100
Operating Temperature:-
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Inductance Frequency - Test:1kHz
Inductance:75µH
Height - Seated (Max):0.475" (12.06mm)
Frequency - Self Resonant:3MHz
Detailed Description:75µH Shielded Toroidal Inductor 5.9A 30 mOhm Max Radial
DC Resistance (DCR):30 mOhm Max
Current Rating:5.9A
Current - Saturation:3A