PTCTZ3MR250HTE
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTCTZ3MR250HTE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTCTZ3MR250HTE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PTCTZ3MR250HTE |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | PTC RESET FUSE 265V 120MA 2SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 265V |
|---|---|
| Type: | Ceramic |
| Time to Trip: | 1.3s |
| Thickness (Max): | 0.142" (3.60mm) |
| Size / Dimension: | 0.283" L x 0.394" W (7.20mm x 10.00mm) |
| Series: | PTCTZ |
| Resistance - 25°C (Typ): | 25 Ohms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Other Names: | BC1563CT |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 120mA Ih Surface Mount 2-SMD |
| Current - Trip (It): | 220mA |
| Current - Max: | 2A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 120mA |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PTCTZ3MR250HTE, use the request quote form to request PTCTZ3MR250HTE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTCTZ3MR250HTE.The price and lead time for PTCTZ3MR250HTE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PTCTZ3MR250HTE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
