PTCTT95R250GTE
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTCTT95R250GTE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTCTT95R250GTE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PTCTT95R250GTE |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | PTC RESET FUSE 240V 100MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.455 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 240V |
|---|---|
| Type: | Ceramic |
| Time to Trip: | 2s |
| Thickness (Max): | 0.272" (6.90mm) |
| Size / Dimension: | 0.354" L x 0.283" W (9.00mm x 7.20mm) |
| Series: | - |
| Resistance - 25°C (Typ): | 25 Ohms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 4-SMD |
| Other Names: | 2381 673 61259 2381 673 61259-ND 238167361259 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 240V 100mA Ih Surface Mount 4-SMD |
| Current - Trip (It): | 200mA |
| Current - Max: | 4A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 100mA |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PTCTT95R250GTE, use the request quote form to request PTCTT95R250GTE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTCTT95R250GTE.The price and lead time for PTCTT95R250GTE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PTCTT95R250GTE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

