PTCTT95R250GTE
Electro-Films (EFI) / Vishay
PTCTT95R250GTE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTCTT95R250GTE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTCTT95R250GTE
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description PTC RESET FUSE 240V 100MA RADIAL
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:240V
Type:Ceramic
Time to Trip:2s
Thickness (Max):0.272" (6.90mm)
Size / Dimension:0.354" L x 0.283" W (9.00mm x 7.20mm)
Series:-
Resistance - 25°C (Typ):25 Ohms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:4-SMD
Other Names:2381 673 61259
2381 673 61259-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 240V 100mA Ih Surface Mount 4-SMD
Current - Trip (It):200mA
Current - Max:4A
Current - Hold (Ih) (Max):100mA