PTCTL8NR100HBE
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTCTL8NR100HBE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTCTL8NR100HBE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PTCTL8NR100HBE |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | PTC RESET FUSE 250V 100MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.17 | $2.052 | $1.759 | $1.407 | $1.29 | |
| 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $1.173 | $1.026 | $0.909 | $0.85 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 250V |
|---|---|
| Type: | Ceramic |
| Time to Trip: | 40s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.535" Dia x 0.236" T (13.60mm x 6.00mm) |
| Series: | - |
| Resistance - 25°C (Typ): | 10 Ohms |
| Ratings: | - |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | BC3414 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.732" (18.60mm) |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 250V 100mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 450mA |
| Current - Max: | 10A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 100mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PTCTL8NR100HBE, use the request quote form to request PTCTL8NR100HBE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTCTL8NR100HBE.The price and lead time for PTCTL8NR100HBE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PTCTL8NR100HBE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

