PTCTL7MR100SBE
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTCTL7MR100SBE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTCTL7MR100SBE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PTCTL7MR100SBE |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | PTC RESET FUSE 600V 175MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.81 | $1.742 | $1.416 | $1.22 | $1.057 | |
| 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.959 | $0.806 | $0.719 | $0.654 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 600V |
|---|---|
| Type: | Ceramic |
| Time to Trip: | 7s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.512" Dia x 0.217" T (13.00mm x 5.50mm) |
| Series: | - |
| Resistance - 25°C (Typ): | 10 Ohms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | 2381 662 93114 2381 662 93114-ND 238166293114 BC3379 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.709" (18.00mm) |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 600V 175mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 400mA |
| Current - Max: | 1A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 175mA |
| Approvals: | UR |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PTCTL7MR100SBE, use the request quote form to request PTCTL7MR100SBE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTCTL7MR100SBE.The price and lead time for PTCTL7MR100SBE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PTCTL7MR100SBE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

