PTCTL4MR250GTE043
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTCTL4MR250GTE043 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTCTL4MR250GTE043 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PTCTL4MR250GTE043 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | PTC RESET FUSE 245V 70MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.44 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 245V |
|---|---|
| Type: | Ceramic |
| Time to Trip: | 2.5s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.335" Dia x 0.197" T (8.50mm x 5.00mm) |
| Series: | - |
| Resistance - 25°C (Typ): | 25 Ohms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | 2381 661 93043 2381 661 93043-ND 238166193043 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.453" (11.50mm) |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 245V 70mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 200mA |
| Current - Max: | 4A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 70mA |
| Approvals: | UR |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PTCTL4MR250GTE043, use the request quote form to request PTCTL4MR250GTE043 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTCTL4MR250GTE043.The price and lead time for PTCTL4MR250GTE043 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PTCTL4MR250GTE043.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

