PTCTZ3NR339CTE
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTCTZ3NR339CTE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTCTZ3NR339CTE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PTCTZ3NR339CTE |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | PTC RESET FUSE 24V 400MA 2SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 24V |
|---|---|
| Type: | Ceramic |
| Time to Trip: | 6s |
| Thickness (Max): | 0.142" (3.60mm) |
| Size / Dimension: | 0.283" L x 0.394" W (7.20mm x 10.00mm) |
| Series: | PTCTZ |
| Resistance - 25°C (Typ): | 3.3 Ohms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Other Names: | BC1567CT |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 24V 400mA Ih Surface Mount 2-SMD |
| Current - Trip (It): | 650mA |
| Current - Max: | 8A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 400mA |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PTCTZ3NR339CTE, use the request quote form to request PTCTZ3NR339CTE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTCTZ3NR339CTE.The price and lead time for PTCTZ3NR339CTE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PTCTZ3NR339CTE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

