PTCTZ3NR100GTE
Angstrohm / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTCTZ3NR100GTE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTCTZ3NR100GTE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PTCTZ3NR100GTE |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay BCcomponents |
| Description | Thermistor PTC 10Ohm 20% 2-Pin SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 245V |
|---|---|
| Type: | Ceramic |
| Time to Trip: | 3s |
| Thickness (Max): | 0.142" (3.60mm) |
| Size / Dimension: | 0.283" L x 0.394" W (7.20mm x 10.00mm) |
| Series: | PTCTZ |
| Resistance - 25°C (Typ): | 10 Ohms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Other Names: | 2322 661 97012 232266197012 2381 661 97012 2381 661 97012-ND 238166197012 BC1566TR PTCTZ3NR100GTX |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 245V 165mA Ih Surface Mount 2-SMD |
| Current - Trip (It): | 270mA |
| Current - Max: | 2A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 165mA |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PTCTZ3NR100GTE, use the request quote form to request PTCTZ3NR100GTE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTCTZ3NR100GTE.The price and lead time for PTCTZ3NR100GTE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PTCTZ3NR100GTE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

