PCF0G122MCL1GS
Nichicon
PCF0G122MCL1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCF0G122MCL1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCF0G122MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 1200UF 20% 4V SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 400 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
400 pcs800 pcs1200 pcs
2000 pcs4000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:4V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:PCF
Ripple Current @ High Frequency:5.5A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-13979-2
PCF0G122MCL1GS-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.504" (12.80mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):10 mOhm
Detailed Description:1200µF 4V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 10 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1200µF