PCF0G681MCL1GS
Nichicon
PCF0G681MCL1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCF0G681MCL1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCF0G681MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 680UF 20% 4V SMD
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:4V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:PCF
Ripple Current @ High Frequency:4.4A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-2983-2
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):17 mOhm
Detailed Description:680µF 4V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 17 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:680µF