PCF0G330MCL1GB
Nichicon
PCF0G330MCL1GB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCF0G330MCL1GB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCF0G330MCL1GB
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 33UF 20% 4V SMD
(In US Dollars)
2000 pcs4000 pcs10000 pcs14000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:4V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Series:PCF
Ripple Current @ High Frequency:700mA @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-13983-2
PCF0G330MCL1GB-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):200 mOhm
Detailed Description:33µF 4V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 200 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:33µF