PCF0J101MCL1GS
Nichicon
PCF0J101MCL1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCF0J101MCL1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCF0J101MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 100UF 20% 6.3V SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 699 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:PCF
Ripple Current @ High Frequency:2.8A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-13985-1
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):23 mOhm
Detailed Description:100µF 6.3V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 23 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:100µF