PCF0J101MCL6GS
Nichicon
PCF0J101MCL6GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCF0J101MCL6GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCF0J101MCL6GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 100UF 20% 6.3V SMD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Series:PCF
Ripple Current @ High Frequency:2.2A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-13987-6
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):25 mOhm
Detailed Description:100µF 6.3V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 25 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:100µF