PCF0J471MCL4GS
Nichicon
PCF0J471MCL4GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCF0J471MCL4GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCF0J471MCL4GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 470UF 20% 6.3V SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 55 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:PCF
Ripple Current @ High Frequency:5.3A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-13991-6
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):12 mOhm
Detailed Description:470µF 6.3V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 12 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:470µF