PCF0J681MCL9GS
Nichicon
PCF0J681MCL9GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCF0J681MCL9GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCF0J681MCL9GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 680UF 20% 6.3V SMD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:PCF
Ripple Current @ High Frequency:5.5A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-13993-6
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.504" (12.80mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):10 mOhm
Detailed Description:680µF 6.3V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 10 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:680µF