PCF0805R-7K5BT1
TT Electronics / Welwyn
PCF0805R-7K5BT1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCF0805R-7K5BT1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCF0805R-7K5BT1
Manufacturer TT Electronics/Welwyn
Description RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/10W 0805
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 69 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Working:0.1W, 1/10W
Voltage - Breakdown:0805
Thickness (Max):±25ppm/°C
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:PCF - Precision
RoHS Status:Cut Tape (CT)
Polarization:0805 (2012 Metric)
Other Names:985-1323-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:PCF0805R-7K5BT1
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:-
FIFO's:2
Expanded Description:7.5k Ohm ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Metal Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±0.1%