PCF0E221MCL1GS
Nichicon
PCF0E221MCL1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCF0E221MCL1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCF0E221MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 220UF 20% 2.5V SMD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:2.5V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:PCF
Ripple Current @ High Frequency:2.8A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-2975-2
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):20 mOhm
Detailed Description:220µF 2.5V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 20 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:220µF