PCF0805R-5K9BT1
TT Electronics
PCF0805R-5K9BT1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCF0805R-5K9BT1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCF0805R-5K9BT1
Manufacturer TT Electronics
Description RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/10W 0805
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 815 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:PCF - Precision
Resistance:5.9 kOhms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:985-1319-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:5.9 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Metal Film