LM5160DNTBKEVM
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM5160DNTBKEVM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM5160DNTBKEVM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM5160DNTBKEVM |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | EVAL BOARD FOR LM5160 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Not applicable / Not applicable |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $50.88 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 5V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 10 V ~ 60 V |
| Utilized IC / Part: | LM5160 |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | - |
| Regulator Topology: | Buck |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Other Names: | 296-45767 LM5160DNTBKEVM-ND |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Frequency - Switching: | 300kHz |
| Detailed Description: | LM5160 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board |
| Current - Output: | 1.5A |
| Board Type: | Fully Populated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM5160DNTBKEVM, use the request quote form to request LM5160DNTBKEVM pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM5160DNTBKEVM.The price and lead time for LM5160DNTBKEVM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM5160DNTBKEVM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
