LM5160ADNTR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM5160ADNTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM5160ADNTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM5160ADNTR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | LM5160A Wide Input 65V, 2A Synchronous Buck / Fly-Buck? Converter 12-WSON -40 to 125 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.627 | $3.274 | $2.953 | $2.889 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Start Up: | Buck, Flyback |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 2V |
| Voltage - Input (Max): | 65V |
| Voltage - Dropout (Typical): | 4.5V |
| Voltage - Breakdown: | 12-WSON (4x4) |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Regulator Topology: | 1.5A |
| Polarization: | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | 1 |
| Output: | Step-Down |
| Other Names: | 296-46121-2 LM5160ADNTR-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of DAC's: | Adj to 1MHz |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | 60V |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | LM5160ADNTR |
| Expanded Description: | Buck, Flyback Switching Regulator IC Positive, Isolation Capable Adjustable 2V 1 Output 1.5A 12-WFDFN Exposed Pad |
| Description: | IC REG BCK FLYBCK ISO ADJ 12WSON |
| Contact Rating @ Voltage: | Positive, Isolation Capable |
| Clock Sync: | Yes |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM5160ADNTR, use the request quote form to request LM5160ADNTR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM5160ADNTR.The price and lead time for LM5160ADNTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM5160ADNTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
