LM5160DNTR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM5160DNTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM5160DNTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM5160DNTR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | LM5160 wide input 65V, 2A synchronous buck/Fly-Buck? converter 12-WSON -40 to 125 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.627 | $3.274 | $2.953 | $2.889 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 2V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 60V |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 65V |
| Topology: | Buck, Flyback |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 12-WSON (4x4) |
| Series: | - |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive, Isolation Capable |
| Other Names: | 296-46122-6 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | Adj to 1MHz |
| Detailed Description: | Buck, Flyback Switching Regulator IC Positive, Isolation Capable Adjustable 2V 1 Output 1.5A 12-WFDFN Exposed Pad |
| Current - Output: | 1.5A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM5160DNTR, use the request quote form to request LM5160DNTR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM5160DNTR.The price and lead time for LM5160DNTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM5160DNTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
