LM5160ADNTT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM5160ADNTT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM5160ADNTT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM5160ADNTT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC REG BCK FLYBCK ISO ADJ 12WSON |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $4.97 | $4.466 | $3.66 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 2V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 60V |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 65V |
| Topology: | Buck, Flyback |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 12-WSON (4x4) |
| Series: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive, Isolation Capable |
| Other Names: | 296-38838-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | Adj to 1MHz |
| Detailed Description: | Buck, Flyback Switching Regulator IC Positive, Isolation Capable Adjustable 2V 1 Output 1.5A 12-WFDFN Exposed Pad |
| Current - Output: | 1.5A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM5160ADNTT, use the request quote form to request LM5160ADNTT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM5160ADNTT.The price and lead time for LM5160ADNTT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM5160ADNTT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
