LM5161PWPBKEVM
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM5161PWPBKEVM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM5161PWPBKEVM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM5161PWPBKEVM |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | EVALUATION MODULE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Not applicable / Not applicable |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $50.88 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 12V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 15 V ~ 80 V |
| Utilized IC / Part: | LM5161-Q1 |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | - |
| Regulator Topology: | Buck |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Other Names: | 296-46728 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Frequency - Switching: | 300kHz |
| Detailed Description: | LM5161-Q1 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board |
| Current - Output: | 1A |
| Board Type: | Fully Populated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM5161PWPBKEVM, use the request quote form to request LM5161PWPBKEVM pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM5161PWPBKEVM.The price and lead time for LM5161PWPBKEVM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM5161PWPBKEVM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
