LF85CDT-TRY
STMicroelectronics
LF85CDT-TRY
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LF85CDT-TRY with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LF85CDT-TRY
Manufacturer STMicroelectronics
Description Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5mA DPAK
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 19089 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):1.3V @ 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed):8.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):16V
Supplier Device Package:DPAK
Series:Automotive, AEC-Q100
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
PSRR:72dB ~ 57dB (120Hz ~ 10kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:497-10203-2
LF85CDTTRY
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 8.5V 500mA DPAK
Current - Supply (Max):12mA
Current - Quiescent (Iq):2.5mA
Current - Output:500mA