LF85CPT-TR
Buy LF85CPT-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LF85CPT-TR
Manufacturer STMicroelectronics
Description IC REG LINEAR 8.5V 500MA PPAK
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.7V @ 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed):8.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):16V
Supplier Device Package:PPAK
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
PSRR:72dB ~ 57dB (120Hz ~ 10kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:497-7802-1
LF85CPTTR
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Manufacturer Standard Lead Time:50 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 8.5V 500mA PPAK
Current - Supply (Max):12mA
Current - Quiescent (Iq):1.5mA
Current - Output:500mA