LF85CDT-TR
STMicroelectronics
LF85CDT-TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LF85CDT-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LF85CDT-TR
Manufacturer STMicroelectronics
Description Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5mA DPAK
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 17239 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.7V @ 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed):8.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):16V
Supplier Device Package:DPAK
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
PSRR:72dB ~ 57dB (120Hz ~ 10kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:497-5673-2
LF85CDT-TR-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:50 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 8.5V 500mA DPAK
Current - Supply (Max):12mA
Current - Quiescent (Iq):1.5mA
Current - Output:500mA