LF85CPT-TRY
Buy LF85CPT-TRY with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LF85CPT-TRY
Manufacturer STMicroelectronics
Description IC REG LINEAR 8.5V 500MA PPAK
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):1.3V @ 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed):8.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):16V
Supplier Device Package:PPAK
Series:Automotive, AEC-Q100
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
PSRR:72dB ~ 57dB (120Hz ~ 10kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 8.5V 500mA PPAK
Current - Supply (Max):12mA
Current - Quiescent (Iq):2.5mA
Current - Output:500mA