IPD079N06L3GBTMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPD079N06L3GBTMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPD079N06L3GBTMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPD079N06L3GBTMA1
Manufacturer Infineon
Description MOSFET Transistor, N Channel, 50 A, 60 V, 0.0063 ohm, 10 V, 1.7 V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 16435 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:2.2V @ 34µA
Vgs (Max):±20V
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:7.9 mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max):79W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Other Names:IPD079N06L3 G
IPD079N06L3 G-ND
IPD079N06L3 GTR-ND
IPD079N06L3G
IPD079N06L3GBTMA1TR
SP000453626
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4900pF @ 30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:29nC @ 4.5V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):60V
Detailed Description:N-Channel 60V 50A (Tc) 79W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:50A (Tc)