IPD082N10N3GATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPD082N10N3GATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPD082N10N3GATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPD082N10N3GATMA1
Manufacturer Infineon
Description Single N-Channel 100 V 8.2 mOhm 42 nC OptiMOS? Power Mosfet DPAK
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 16010 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 75µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TO252-3
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:8.2 mOhm @ 73A, 10V
Power Dissipation (Max):125W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Other Names:IPD082N10N3GATMA1-ND
IPD082N10N3GATMA1TR
SP001127824
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:3980pF @ 50V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:55nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):6V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):100V
Detailed Description:N-Channel 100V 80A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:80A (Tc)