IPD088N04LGBTMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPD088N04LGBTMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPD088N04LGBTMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPD088N04LGBTMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 40V 50A TO252-3
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:2V @ 16µA
Vgs (Max):±20V
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:8.8 mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max):47W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Other Names:IPD088N04L G
IPD088N04L G-ND
IPD088N04LGBTMA1TR
SP000354798
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2100pF @ 20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:28nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):40V
Detailed Description:N-Channel 40V 50A (Tc) 47W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:50A (Tc)