IPB080N06N G
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPB080N06N G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPB080N06N G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPB080N06N G
Manufacturer Infineon
Description N-Channel 6 V 8A (Tc) 214W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 26384 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 150µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TO263-3-2
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:7.7 mOhm @ 80A, 10V
Power Dissipation (Max):214W (Tc)
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:IPB080N06NGINDKR
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:3500pF @ 30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:93nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):60V
Detailed Description:N-Channel 60V 80A (Tc) 214W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:80A (Tc)