IPB083N10N3GATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPB083N10N3GATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPB083N10N3GATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPB083N10N3GATMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 100V 80A TO263-3
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 75µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:D²PAK (TO-263AB)
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:8.3 mOhm @ 73A, 10V
Power Dissipation (Max):125W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:IPB083N10N3 G
IPB083N10N3 G-ND
IPB083N10N3 GTR-ND
IPB083N10N3G
IPB083N10N3GATMA1TR
SP000458812
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:3980pF @ 50V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:55nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):6V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):100V
Detailed Description:N-Channel 100V 80A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263AB)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:80A (Tc)