IPB083N15N5LFATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPB083N15N5LFATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPB083N15N5LFATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPB083N15N5LFATMA1
Manufacturer Infineon
Description MOSFET N-CH 150V 105A D2PAK
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 9012 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4.9V @ 134µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:D²PAK (TO-263AB)
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:8.3 mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max):179W (Tc)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:IPB083N15N5LFATMA1CT
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:210pF @ 75V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:45nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):150V
Detailed Description:N-Channel 150V 105A (Tc) 179W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263AB)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:105A (Tc)