IPB075N04LGATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPB075N04LGATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPB075N04LGATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPB075N04LGATMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 40V 50A TO263-3
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:2V @ 20µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:D²PAK (TO-263AB)
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:7.5 mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max):56W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:IPB075N04L G
IPB075N04L G-ND
IPB075N04L GTR-ND
IPB075N04LGATMA1TR
SP000387943
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2800pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:36nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):40V
Detailed Description:N-Channel 40V 50A (Tc) 56W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263AB)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:50A (Tc)