IPB072N15N3GATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPB072N15N3GATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPB072N15N3GATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPB072N15N3GATMA1
Manufacturer Infineon
Description Single N-Channel 150 V 7.2 mOhm 70 nC OptiMOS? Power Mosfet D2PAK
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 8494 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 270µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TO263-3-2
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:7.2 mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max):300W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:IPB072N15N3 G
IPB072N15N3 G-ND
IPB072N15N3 GTR-ND
IPB072N15N3G
IPB072N15N3GATMA1TR
SP000386664
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:5470pF @ 75V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:93nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):8V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):150V
Detailed Description:N-Channel 150V 100A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:100A (Tc)