EVRT252EPR22KE
Ohmite
EVRT252EPR22KE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EVRT252EPR22KE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EVRT252EPR22KE
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 0.22 OHM 10% 350W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 6 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Size / Dimension:1.205" Dia x 9.921" L (30.60mm x 252.00mm)
Series:Euro-Power
Resistance:220 mOhms
Power (Watts):350W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Brackets (not included)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:220 mOhms ±10% 350W Wirewound Chassis Mount Resistor