EVRT375ER1R0JE
Buy EVRT375ER1R0JE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EVRT375ER1R0JE
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 1 OHM 5% 1000W
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Size / Dimension:2.008" Dia x 14.764" L (51.00mm x 375.00mm)
Series:Euro-Power
Resistance:1 Ohms
Power (Watts):1000W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Failure Rate:-
Detailed Description:1 Ohms ±5% 1000W Wirewound Chassis Mount Resistor