EVRT170EN1R0JE
Ohmite
EVRT170EN1R0JE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EVRT170EN1R0JE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EVRT170EN1R0JE
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 1 OHM 5% 200W
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Size / Dimension:1.004" Dia x 6.693" L (25.50mm x 170.00mm)
Series:Euro-Power
Resistance:1 Ohms
Power (Watts):200W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Brackets (not included)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:1 Ohms ±5% 200W Wirewound Chassis Mount Resistor