EVRT375ER10RJE
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EVRT375ER10RJE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EVRT375ER10RJE
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 10 OHM 5% 1000W
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Size / Dimension:2.008" Dia x 14.764" L (51.00mm x 375.00mm)
Series:Euro-Power
Resistance:10 Ohms
Power (Watts):1000W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Brackets (not included)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:10 Ohms ±5% 1000W Wirewound Chassis Mount Resistor