EVRT252EP2R2JE
Ohmite
EVRT252EP2R2JE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EVRT252EP2R2JE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EVRT252EP2R2JE
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 2.2 OHM 5% 350W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 12 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Size / Dimension:1.205" Dia x 9.921" L (30.60mm x 252.00mm)
Series:Euro-Power
Resistance:2.2 Ohms
Power (Watts):350W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Failure Rate:-
Detailed Description:2.2 Ohms ±5% 350W Wirewound Chassis Mount Resistor