EKMM451VNN121MP40S
Buy EKMM451VNN121MP40S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMM451VNN121MP40S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:KMM
Ripple Current @ Low Frequency:800mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.144A @ 50kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):2.763 Ohm @ 120Hz
Detailed Description:120µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.763 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:120µF