EKMM451VEN471MA50T
Buy EKMM451VEN471MA50T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMM451VEN471MA50T
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:KMM
Ripple Current @ Low Frequency:1.85A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.6455A @ 50kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):705 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:470µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 705 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:470µF