EKMM451VNN151MA25T
Nippon Chemi-Con
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKMM451VNN151MA25T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMM451VNN151MA25T
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:KMM
Ripple Current @ Low Frequency:750mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.0725A @ 50kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):2.21 Ohm @ 120Hz
Detailed Description:150µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.21 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:150µF