EKMM451VNN271MQ60T
Buy EKMM451VNN271MQ60T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMM451VNN271MQ60T
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
(In US Dollars)
288 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.000" Dia (25.40mm)
Series:KMM
Ripple Current @ Low Frequency:1.18A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.6874A @ 50kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):2.441" (62.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):1.228 Ohm @ 120Hz
Detailed Description:270µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.228 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:270µF