CY7C09579V-83BBC
Cypress Semiconductor
CY7C09579V-83BBC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CY7C09579V-83BBC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CY7C09579V-83BBC
Manufacturer Cypress Semiconductor
Description IC SRAM 1.152M PARALLEL 172FBGA
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 1200 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs1000 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:-
Voltage - Supply:3 V ~ 3.6 V
Technology:SRAM - Dual Port, Synchronous
Supplier Device Package:172-FBGA (15x15)
Series:-
Packaging:Tray
Package / Case:172-LFBGA
Other Names:CY7C09579V83BBC
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Memory Type:Volatile
Memory Size:1.152Mb (32K x 36)
Memory Interface:Parallel
Memory Format:SRAM
Detailed Description:SRAM - Dual Port, Synchronous Memory IC 1.152Mb (32K x 36) Parallel 83MHz 6ns 172-FBGA (15x15)
Clock Frequency:83MHz